Güncel

Fx piyasalar

USD/TRY: Delta varyantının küresel büyüme görünümü üzerinde gölge oluşturması ve parasal teşviklerin geri çekilebileceği beklentisi fiyatlanmaya devam ediliyor. Çin’de ilave regülasyonların olabileceği endişesi de risk iştahını baskılıyor. Bu gelişmelerle küresel risk iştahı bugün zayıf seyrediyor. Dolar endeksi (DXY) dün güçlenmeye devam etti ve %0,2 yükselerek 92,6’dan kapandı. Hem dolar endeksinin küresel anlamda güçlenmeyi sürdürmesi hem de TCMB Başkanı’nın açıklamalarının ardından dün USD/TL %1,45 yükseldi ve 8,47’den kapanış yaptı. Bugün sabah saatlerinde gelişen ülke para birimlerinde dolar karşısında oldukça sınırlı bir değer kaybı görülürken, USD/TL kuru ise 8,51’in üzerini test etti. Bugünkü veri takvimine bakıldığında, ABD tarafında, TSİ 15.30’da 4 Eylül haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi açıklanacak. Bunun yanında, TSİ 18.05’te San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın, TSİ 20’de Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman’ın ve TSİ 21’de Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in konuşmaları takip edilecek. Yurtiçinde ise TCMB, DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak. Dolar / TL’de teknik seviyelere baktığımızda, 8,5220 yakın direncinin üzerindeki bir kalıcılıkla 8,5925 hedefe girebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8,44 ve 8.4230 sıralı destekleri takip edilebilir.

EUR/USD:  Avrupa tarafında, piyasaların odak noktasında TSİ 14.45’te ECB’nin para politikası toplantısı ve TSİ 15.30’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması olacak. Son dönemde bazı şahin ECB yetkililerinin bu sene içerisinde varlık alım azaltımının gerekliliğine yönelik ifadeler kullandığını gördük. Ancak Delta varyantı bu beklentileri hafifleten bir faktör olarak arka planda duruyor. Dolayısıyla ECB, varlık alımına dair herhangi bir kararda Fed’den önce adım atmak istemeyebilir. Bu toplantıda ECB’nin yeni makroekonomik projeksiyonları da yayınlanacak. ECB’nin kısa vadeli enflasyon tahminlerinde değişiklik yapabileceği değerlendirilirken, GSYH büyümesi ise haziran ayındaki tahminlere benzer şekillenebilir ancak Delta varyant vakaları ve arz kısıtları gibi risklerin varlığı kısa vadeli büyüme tahminlerini hafif aşağı çekebilir. Şu sıralar 1.1830’larda seyreden paritede 1,1850 direncinin geçilmesi durumunda 1,1895 hedefe girebilir. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde 1,1807 ve 1,1780 destekleri gündeme gelebilir.

XAU/USD: Güçlenen dolar endeksi ve artan ABD 10 yıllık tahvil faizi eşliğinde değer kaybeden değerli madende dün kapanış 1.789’dan gerçekleşti. Küresel risk iştahının zayıf seyrettiği ortamda şu sıralar değerli maden 1.795’ten işlem görüyor. Altında yükselişin devam etmesi durumunda 1.800 ve 1.806 sıralı dirençleri takip edilebilir. Diğer taraftan geri çekilmelerde  ise 1.782 desteğinin altında 1.778 takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu