Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Dün petrol fiyatlarında yükseliş takip edilirken küresel piyasalarda satış baskısı hakim oldu

Dün piyasalarda neler oldu? Dün genel olarak küresel piyasalarda satış seyri takip edildi. Piyasaların en önemli gündem maddesi ise OPEC+ toplantısı ve petrol fiyatlarının yükselişi oldu. ABD’de Dow Jones endeksi %0,94 düşüşle 34.002,92 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi, %1,30 değer kaybıyla 4.300,46 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %2,14’lük düşüşle 14.225,48 seviyesinden kapandı. ABD’de satışın teknoloji hisseleri öncülüğünde gerçekleştiği gözlendi. Facebook %4,9, Amazon %2,85, Apple, %2,46, Netflix %1,6 ve Google %2,1 kayıpla kapandı. Avrupa borsalarında da zayıf risk iştahı görüldü. Geçen haftaya göre nispeten zayıf dolar endeksiyle birlikte ons altında 1.760 doların üzerine doğru bu seviyenin üzerinde kalıcı olamadı. Gün içerisinde Euro/dolar paritesi de 1,16’nın üzerinde seyretse de paritenin bu sabah yine 1,16 seviyesinin altına geldiğini görüyoruz. Dün gerçekleştirilen OPEC+ toplantısında üyeler üretimde günlük 400 bin varil artırılmasını öngören mevcut plana sadık kalınmasını önerdi. Piyasada üretimin günlük +800 bin varil artırılıp Kasım’da aynı bırakılmasıyla ilgili beklentileri bulunuyordu. Tavsiye kararı haberi sonrası ABD ham petrolü Kasım vadeli kontratı varil fiyatı %1,8 artışla 77,24 dolarla son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Brent petrol fiyatı da son 3 yılın en yüksek seviyesi olan 82,5 USD/varile kadar yükseldi.

Bugün ne bekliyoruz? Çin piyasalarının ‘Golden Week’ tatili nedeniyle Cuma gününe kadar kapalı olduğu haftada Asya’da bu sabah da sert satışlar var. Güney Kore Kospi Endeksi %2 civarında gerilerken, Japonya’da Nikkei 225 bu sabah %3 varan kayıplar kaydetti. Bu düşüşle birlikte endeks Eylül zirvesinden %10 geriledi ve düzeltme bölgesine girdi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,49’lu seviyelerde seyrederken, VIX endeksi de 23 seviyesinin hemen altında. ABD vadeliler tarafında ise bu sabah hafif pozitif seyir görülüyor. Bugün Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de Hizmet PMI verileri ile ABD’de ticaret dengesi takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var? Bu hafta yurt dışında hizmet PMI verilerinin yanı sıra, ABD’de istihdam verileri öne çıkıyor. Çarşamba günü açıklanacak ADP Özel Sektör İstihdam Değişikliğinin ardından Cuma günü Tarımdışı İstihdam verisi yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. Cuma günü açıklanacak tarımdışı istihdam önceki ay son 7 ayın en yavaş istihdam artışı olmuş ve beklentilerin altında 235 bin artarken, işsizlik oranı %5,2 olarak gerçekleşmişti. Veride beklentiler bu ay tarım dışı istihdamda 500 bin artış olacağı, işsizlik oranının %5,1’e gerileyeceği yönünde oluşuyor.

 

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu