Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Dün borç tavanı limitiyle ilgili gelişmelerle ABD borsaları pozitif kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda karışık bir seyir takip edildi. ABD endeksleri satıcılı başlamasına karşın, Senato azınlık lideri Cumhuriyetçi McConnell’in borç tavanını Aralık ayına kadar yükseltecek bir teklif sunmayı planladıklarını açıklaması ile endekslerin artı bölgeye geçtiğini takip ettik. Dün Rus lider Putin’in petrol ve doğalgaz piyasası ile ilgili açıklamaları geldi. Avrupa endekslerinde doğalgaz fiyatlarının bir günde %40 yükselmesinin ardından gün içinde artan satışlar, Putin’den gelen Avrupa’ya doğalgaz ihracatını artıracakları ve enerji piyasasını dengelemek için yardıma hazır oldukları açıklamaları sonrasında hız kesti ve ABD borsalarında kayıplar geri alındı. ABD’de Dow Jones endeksi %0,3 artışla 34.416,99 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi, %0,41 değer kazancıyla 4.363,55 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %0,47’lik yükselişle 14.501,91 seviyesinden kapandı. Beklentilerin üzerinde gelen ABD ADP özel sektör istihdam verisi sonrasında dün gün içerisinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde %1,55’in ve dolar endeksinde 94,0 seviyesinin üzerine yükselen bir seyir takip edilirken Euro/dolar paritesi de 1,16’nın altına geriledi. Avrupa borsalarında dün de satıcılı seyir görüldü. Alman DAX endeksindeki düşüş %1,5 seviyesinde oldu. Gün içerisinde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde %1,54’e ve dolar endeksinde 94,4 seviyesinin üzerine yükselen bir seyir takip edilirken pozitif sürpriz yapan ADP verisi sonrası hem tahvil faizlerinde hem de dolar endeksinde hafif geri çekilme izledik. Ancak ABD borsaları kapanışına doğru ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde %1,54’e yükseliş gerçekleşti. Putin’in açıklamalarıyla Brent petrol fiyatında son 5 gündür devam eden yükseliş seyri bugün son buldu ve Brent petrol %2’nin üzerinde değer kaybederek 80,7 dolar seviyesine geldi.

Bugün ne bekliyoruz? Gün içerisinde Euro/dolar paritesi de 1,16’nın altındaki seyir devam etti, parite bu sabah 1,1556 seviyesinde. VIX endeksi de gerilemeyle 21,00 seviyesinde bulunuyor. Bu sabah Asya’da pozitif bir seyir takip ediyoruz. Bölge genelinde kazanımlara Hong Kong öncülük ediyor. ABD vadeliler tarafında da bu sabah pozitif seyir görülüyor. Bugün Almanya’da sanayi üretimi ve ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var? Yarın tarımdışı istihdam verisi yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. Cuma günü açıklanacak tarımdışı istihdam önceki ay son 7 ayın en yavaş istihdam artışı olmuş ve beklentilerin altında 235 bin artarken, işsizlik oranı %5,2 olarak gerçekleşmişti. Veride beklentiler bu ay tarım dışı istihdamda 500 bin artış olacağı, işsizlik oranının %5,1’e gerileyeceği yönünde oluşuyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu